Hanat Hanat TV

HANAT CZERESNIE str gł.

Orzech laskowy - mały twardziel, artykuł FAKT za miastem

Orzech laskowy - mały twardziel, artykuł w gazecie Fakt za miastem. Mowa o uprawie orzechów laskowych w Polsce.  Łatwa w uprawie i długowieczna. Czyżby roślina idealna?

Mówi Robert Bokwa, właściciel plantacji orzechów Hanat.pl i wiceprezes Zrzeszenia Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny.

Produkcja orzechów ma wiele zalet. Przede wszystkim można ją całkiem zmechanizować. Nie ma więc problemów z brakiem siły roboczej, z którymi borykają się zwykle sadownicy. Leszczyna jest też mało pracochłonna. Dobrze prowadzona plantacja wymaga nie więcej niż 4-5 zabiegów rocznie. Co ważne, nie ma praktycznie problemów ze zbytem orzechów. No i nie zdarzają się tu takie załamania cen jak ostatnio w przypadku jabłek,których nie opłacało się nawet zbierać. Orzechy zebrane i wysuszone można przechowywać i sprzedawać przez okres dwóch lat. Dlatego polecam ją zarówno jako działalność dodatkowa, jak i podstawową. A nowych plantatorów zapraszam do naszego stowarzyszenia. Chętnie podzielimy się nimi naszą wiedzą.